Mis on Hi-Res audio ja kuidas seda kasutada saab?

Tehnoloogia kiire arenguga on oluliselt paranenud ka heli kvaliteet, mida nutiseadmete kaudu esitada saab. Heli parandamiseks ja kvaliteedi tõstmiseks mõeldud tehnoloogiaid on palju, üheks nende seas on Hi-Res Audio, mida ka Sony oma tehnika juures kasutab. Mis see on ning kuidas see heliedastust parandada aitab?

High Resolution Audio ehk kõrge eraldusvõimega heli

Hi-Res Audio koondab endasse protsesse ja tehnoloogiaid, mis edastavad heli võimalikult kõrge resolutsiooniga. Selles formaadis esitatud heli all peetakse üldjuhul silmas kadudeta edastust ja selle kvaliteet on parem kui CD-l.

Parem helikvaliteet saavutatakse tänu CD-del ja MP3 vormingute puhul kasutatavale kõrgemale diskreetimissagedusele ja bitikiirusele. Esimene neist näitab ajaühikus salvestatud heli andmepunktide arvu ning teine viitab selle teabe sügavusele – mida rohkem bitte, seda täpsemini saab edastatud signaali mõõta. Kokkuvõttes kogub kõrge eraldusvõimega heli rohkem andmepunkte ja säilitab heli sügavuse, andes sellele eelise teiste muusikavormingute ees.

Kui CD heli näitajad on 16 bit / 44,1 kHz, siis Hi-Res audio puhul on diskreetimissagedus viidud 96 kHz peale ning bitikiirus tõstetud 24 bitini.

Kuidas Hi-Res heli kasutada saab?

Kõigepealt tuleb kasutusele võtta kõrglahutusega digitaalset heli toetav failivorming. Näiteks MP3 ja AAC vormingus muusikapalad ei ole kõrglahutusega, kuid WAV, AIFF, FLAC, ALAC, DSD ja MQA on. Hi-Res vormingus muusikat pakuvad kõik tuntumad striiminguplatvormid, kuid mõningatel on see saadaval eraldi teenusena või tasulise paketi osana.

Viimase elemendina on kuulamiseks tarvis seadet, mis oskab selles formaadis muusikat edastada. Näiteks on selline võimekus olemas paljudel arvutitel ja nutitelefonidel, nende hulgas ka Sony Xperia seeria mudelitel.

Nutiseadmest saab kõrge lahutusvõimega muusikat edasi suunata näiteks kõlarisse ja kõrvaklappidesse. Saadaval on ka mudelid, millel juba Hi-Res heli olemas – Sony valikus on sellised kõrvaklapid WH-1000XM4 ja WH-1000XM5.

Kõige kindlam viis on otsida seadmelt vastavat märgistust – see tagab Hi-Res muusika mahamängimise võimekuse kõrglahutusega ning kinnitab, et esitatav muusika on ühes eespool mainitud formaatides.