Mis on õige kaugus teleri vaatamiseks?

Paljud teavad, et poes uut telerit valides tuleb ühe olulise aspektina arvestada ka vahemaad vaataja ning teleri vahel. Olenevalt teleri suurusest on see kaugus erinev. Mille järgi siis õige vahemaa leida?

Teleri valimisel tuleks alati tähelepanu pöörata ka sellele, kui kaugel hakkab ta ruumis paiknema vaatajatest. Kaasaegsete telerite resolutsioon on muutunud teravamaks ning enamik telereid pakub juba standardina 4K pilti. Tänu sellele võib kõrge resolutsiooniga telerit vaadata pea kaks korda lähemalt kui kehvema pildikvaliteediga telerit.

4K resolutsioonist lähtudes on rusikareegel selline: teleri kõrgus tuleb korrutada 1,5-kordse kaugusega vaatamiskohast. Seega näiteks 55-tollise teleri puhul võiks vahemaa vaataja ja teleri vahel olla ca 1 meeter, 65-tollise puhul aga 1,2 meetrit.

Kehvema pildikvaliteedi korral tuleb teleri kõrgus korrutada 3-kordse vahemaaga. Sellisel juhul on väiksema, 43-tollise teleri sobilik vaatamiskaugus umbes 1,7 meetrit ning 55-tollist telerit on mõistlik vaadata umbes 2,1 meetri kauguselt.

Olulist rolli mängib kauguse arvestamisel ka vaateväli. Üldiste soovituste kohaselt võiks minimaalne vaatenurk olla 30 kuni 40 kraadi – siis on kogu sisu mugavalt haaratav. Sellest lähtuvalt võiks 55-tollise teleri vaatamiskaugus olla vahemikus 1,7 kuni 2,3 meetrit. 65-tollise teleri puhul jääb kaugus 2–2,7 meetri vahemikku.

Palju sõltub ka inimese silmanägemisest ning võimest ekraanipildil detaile eristada. Liiga kaugel istudes võivad detailid ähmaseks muutuda ning vastupidi – liiga lähedal olles võib pilt muutuda liialt piksliliseks ning ebameeldivaks vaadata. Samuti võib telerile liiga lähedal istumine olla silmadele koormav ja tekitada väsimust.

Seega tuleb optimaalse kauguse leidmisel kõiki eelmainitud kriteeriume omavahel kombineerida. Lõppude lõpuks on oluline see, et kui teler on nende näpunäidete järgi paika sätitud, oleks seda mugav vaadata. Enne uue teleri ostu tasuks aga igal juhul vaatamiskoha ja teleri vaheline kaugus ära mõõta ning selle järgi teleri esialgne suurus paika panna.

Kui oled uut telerit valimas ja pole veel otsust teinud, siis tasub üle vaadata Sony poolt pakutavad mudelid.