Oleme varasemalt oma blogis kirjutanud, kuidas valida looduses pildistamiseks sobiv objektiiv, kuid tegelikkuses on nende valik palju suurem, mis annab rohkelt mänguruumi ja võimalusi meeldejäävate jäädvustuste tegemiseks. Millise peaksid vastavalt võttele valima?
Makroobjektiiv
Makroobjektiiv on mõeldud lähivõtete tegemiseks ning võimaldab jäädvustada detaile, mida palja silmaga ei pruugi näha. Kui on soov pildistada lilleõisi, putukaid või looduse mustreid, siis tasub just makroobjektiivi poole vaadata.
Neid objektiive saab soetada erinevate fookuskaugustega, mida mõõdetakse millimeetrites. Tavaliselt leiab objektiivilt selle kohta ka vastava märke. Kõige universaalsem neist on 90–105 mm vahemikuga ja sellega saab lisaks makrofotodele teha ka tavapilte. Suurema, 150–180 mm vahemikuga objektiivid võimaldavad pildistada kaugemalt ja jäädvustada ka kartlikke putukaid, kellele lähedale pääseda on keeruline. Veel on valikus 30–50 mm objektiivid, mis sobivad väga lähedalt pildistamiseks.
Nagu öeldud, sobib alustavale fotohuvilisele kõige paremini keskmise vahemikuga objektiiv, kuna see pakub kõige suuremat paindlikkust.
Lainurkobjektiiv
Nagu nimi ütleb, võimaldab lainurkobjektiiv kaadrisse püüda laiema ala kui tavaobjektiiv. Hästi sobib see näiteks loodusfotode tegemiseks ja maastiku jäädvustamiseks. Tihti kasutatakse lainurkobjektiivi ka selliste fotode tegemiseks, kus soovitakse rõhutada esiplaanil olevat objekti ja seda muust taustast esile tõsta.
Lainurkobjektiivi puhul tuleb aga arvestada moonutustega, mis pildi servadesse tekivad. Seepärast võib hea võtte saavutamine aega võtta ja kannatlikkust nõuda. Samas annab lainurkobjektiiv võimaluse teha pilte, mida muude objektiividega on keeruline jäädvustada.
Teleobjektiiv
Lihtsalt öeldes saab teleobjektiiviga kauged asjad palju lähemale tuua. Sarnaselt makroobjektiivile on ka neid erinevate fookuskaugustega, mis võimaldavad pildistada lähemalt või kaugemalt.
Kuidas jäädvustada savannis lõvi, nii et kogu protsess oleks ohutu, aga tulemus meeldejääv? Siin tulebki appi õige fookuskaugusega teleobjektiiv. Selle abil saab kaugelt teha foto, kus keskmes olev objekt on rõhutatud ja muu taust selle ümber hägustatud.
Eraldi saab osta ka muudetava fookuskaugusega teleobjektiive, mida nimetatakse telesuumobjektiivideks. Need annavad paindlikkuse teha jäädvustusi samast kohast, ilma et peaks objektile lähemale või sellest kaugemale liikuma.
Suumobjektiiv
Lihtsalt öeldes saab suumobjektiiviga teha fotosid nii, et ise ei pea kaadrisse püütavale kompositsioonile lähemale liikuma – selle töö teeb objektiiv sinu eest ära. Küll aga saab valida eri tüüpi objektiivide vahel, millele on suumi võimekus lisatud. Näiteks eelnevalt mainitud teleobjektiiv, kus suum annab võimaluse selle kaugust muuta. Samamoodi saab seda teha normaalobjektiivi puhul.
Fikseeritud fookuskaugusega ehk fixobjektiiv
Vastupidiselt eespool kirjeldatud objektiividele annab fikseeritud variant kasutaja käsutusse ainult ühe konkreetse fookuskauguse. Kuna tegu on ühe kindla parameetriga, siis võib fixobjektiiv olla nii lainurk-, makro- kui ka normaalobjektiiv – ühine näitaja on siin ainult fookuskaugus.
Miks siis üldse sellist objektiivi kasutada, kui suumimine annab palju rohkem paindlikkust? Üheks põhjuseks on nende lihtsam ehitus, mis ühelt poolt teeb objektiivi kere kergemaks ning teiselt poolt hinnalt soodsamaks. Lisaboonuseks on suurem valgusjõud, mis on võimalik tänu objektiivi lihtsamale ehitusele.
Fixobjektiiv pole algajale fotosõbrale alustuseks kõige lihtsam valik, kuid võimaldab teha meeldejäävaid jäädvustusi, kus saab tähelepanu suunata just neile detailidele, mille oled välja valinud.
Kõige parem on valida uus objektiiv Sony Centerist. Vastavalt soovile saab objektiividega tutvust teha nii Sony Centeri e-poe kaudu kui ka salongides.